Öğrencilerimiz için gerekli vize işlemlerini firmamız yürütmekte olup gerekli yönlendirmeyi yapmaktadır. Ancak yine de bu konuyla ilgili öğrencilerimizin kaygıları ve aklındaki soruları gidermek adına kısaca bahsedeceğiz. 

Vize tipleri ve vize değerlendirme süreçleri ülkeden ülkeye ve öğrencinin gideceği programın türüne göre değişiklik göstermektedir. Danışmanlarımız bu durumu göz önünde bulundurarak öğrencilerimize gerekli hazırlığı yapmaları konusunda destek olmaktadır. Örneğin; Amerika vizesi için gerekli olan yüz yüze mülakat ve Avusturalya vizesi için yapılan telefon ile mülakat süreçleri diğer ülkelere göre farklı değerlendirilmektedir. Vize tipleri, vize başvuru süreci ve değerlendirme süreci ülkelere ve başvurulan programın türüne göre değişiklik gösterse de ülkelerin bu konuda genelde dikkat ettiği hususlar vize dosyasının ve kişinin amaç ve gerekliliklerini sağlaması konusunda destekleyici nitelikte olmalıdır. Bu yüzden Vize evrakları aynı zamanda kişinin çalışma hayatı, eğitim durumu ve varsa sponsorunun kim olduğu, mesleği ve kişiyle olan yakınlığı gibi durumlara göre değişiklik göstermektedir. EDUMAP, öğrencileri için en uygun evrak listesi,  bu evrakların sağlanması, birçok ülkenin vize için talep ettiği niyet mektubunun yazılması ve gerekli yönlendirmenin yapılması konusunda  tecrübeli danışmanları aracılığıyla gerekli desteği sağlamaktadır. 

Ülkeler vize sürecinde genellikle Türkiye’deki aracı kurumlarla koordineli çalışmaktadır. Bu kurumlar vizenin değerlendirme aşamasında karar mekanizması değildir. Tek karar mekanizması ilgili konsolosluklardır. Öğrencinin parmak izi ve fotoğraf çekimi olarak geçen biyometri işlemi, vize evraklarının teslim alınması ve pasaportunun kuryeye teslimi gibi hizmetleri konsolosluk adına bu kurumlar yürütmektedirler. Bu kurumlarla iletişim, vize takip süreci, bazı işlemler için gerekli randevuların oluşturulması hizmetlerini yine EDUMAP sizin adınıza yürütmektedir. Ayrıca bu kurumlara benzer isimlere sahip olan veya konsolosluk hizmeti sunduğunu iddia eden bazı internet siteleri yanlış yönlendirmeler yapabilmekte, kişilerin önemli bilgilerini alabilmekte ve bazı olumsuz faaliyetlerde bulunabilmektedirler. Bu yüzden kişilerin bu sitelere ve kurumlara itibar etmemeleri konusunda dikkatli davranmaları gerekmektedir. Bu sebepten bu aşamada firmamızın yönlendirme ve talimatlarının takip edilmesini tavsiye ediyoruz.