İngiltere Lise Eğitimi

İngiltere de lise eğitimi tüm dünyada kabul edilen prestijli diplomasından ve kaliteli eğitim programından dolayı en çok tercih edilen ülkelerin başında gelmektedir. EDUMAP  Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak birçok öğrencimizi İngiltere’deki en iyi liselere yerleştiriyoruz. Öğrencilerimizin okula kabul, kayıt, başvuru, burs başvurusu, konaklama ve İngiltere vize işlemleri ile ilgilenmekte ve daha sonraki aşamada öğrencilerimizi mezun olana kadar geçen süreçte yakından takip ederek tüm ihtiyaçlarında gereken desteği vermekteyiz. İngiltere lise eğitimi konusundaki uzmanlığımızla istediği ve hedeflediği üniversiteye adım adım ilerlediği en önemli eğitim dönemlerinden olan lise eğitimini uzmanlığımızla birlikte en doğru bir şekilde birlikte planlayalım.

Neden İngiltere’de Lise Eğitimi?

 • Yabancı dil küçük yaşlarda çok daha hızlı ve etkili öğrenildiğinden lise eğitimi için İngiltere’ye giden öğrenciler ana dil seviyesinde İngilizce öğrenme fırsatı bulurlar.
 • İngiliz lise diploması tüm dünyada saygın bir geçerliliğe sahiptir. Öğrenci isterse İngiltere dışında başka bir ülkede üniversite eğitimi alabilir. İngiliz diploması ile tüm dünyada geçerli, prestijli diploma sahibi olurlar.
 • Öğrenciler Oxford, Cambridge, Imperial College, UCL gibi dünyanın en iyi üniversitelerinde okuma fırsatı elde ederler. Veya tıp gibi özellikleri olan bölümler için hazırlanıp tıp okuma fırsatını elde ederler.
 • Öğrencinin dil seviyesi düşükse lise eğitimi esnasında okul İngilizce seviyesi konusunda destek olur ve eksiklerini kapatır.
 • Öğrenci başka bir ülkede yaşayarak vizyonu daha geniş, olgun ve farklı kültür ve fikirlere açık bir dünya vatandaşı olur.
 • Türkçe dersini programına alarak aldığı derslerde anadili için de yeterlilik sağlar.
 • İngiltere’de lise okuyan öğrencinin hem akademik hem sosyal gelişimi İngiliz liseleri tarafından yakından takip edilir ve raporlar hem bize hem de aileye iletilerek raporlama sağlanır.
 • İngiltere de liseler üç dönem olduğundan daha sık tatiller olduğu içi Türkiye ye yakınlığı dolayısıyla ülkesine gitmek için daha fazla imkanı da olacaktır.
 • İngiliz liselerine giriş süreci her okulda farklıdır. Bazı okullar giriş için sınav istemektedir. EDUMAP olarak kabul süreci, burs başvurusu, konaklama, vize, sağlık sigortası, havaalanı karşılama gibi tüm işlemleri sizin adınıza eksiksiz ve titizlikle yapmaktayız.
 • İngiltere de lise eğitiminde dünyanın her yerinden gelen öğrencileriyle yabancı öğrencilere özel destek ve ilgisiyle çok kısa sürede adapte olmalarını ve uyum sağlamalarını çok kısa sürede yapmasını sağlarlar.
 • İngiltere de öğrencinin yapısına, ilgi odaklarına uygun okul ve yaşamsal olarak öğrenciye uygun şehirde okul önerilerimiz olacaktır
 • İngiltere de öğrenciler lise eğitimi için isterse yatılı lise seçerek olarak kampüs eğitimi alabilir, isterse lise 3-4 düzeyinden itibaren  devlet lisesinde eğitim alabilir, veya özel okul olarak aile yanı yurt seçeneği sunan yatılı olmayan yabancı öğrencilere açık lise tercih ederek aynı zamanda kültürel olarak kaynaşma imkanı olacaktır. Devlet lisesinde eğitim alacak öğrenciler sadece aile yanı konaklamasında kalabilirler, program içeriği kültürel değişim olduğu için öğrencinin yapısı ve özelliklerine uygun aile ile eşleşmesi birincil önceliktir.

 

İngiltere Lise Türleri:

İngiltere’de Özel Lise / Hazırlık Okulları: Bu okullar yatılı veya aile yanı konaklamalı tercih edilebilir

İngiltere’ de Devlet Liseleri: Gündüz okulları aile yanında konaklama şansı verir. Lise 3 den itibaren yabancı öğrenci kabul etmektedirler

Özel Gündüz Liseleri: Genellikle ‘Independent School’ olarak bilinen bu özel okullar Bağımsız Okullar Birliği ve İngiliz Hükümeti tarafından düzenli olarak denetlenirler. Küçük sınıf mevcutları ve zengin müfredatı ile yabancı öğrencilerine kaliteli eğitim sunarlar ve yüksek sıralamalı İngiliz üniversitelerine geçiş başarıları  oldukça yüksektir.

Bu okullarda yurt ve aile yanı konaklama seçenekleri vardır ve öğrenci İngiliz öğrenciler gibi sistemde eğitim almaktadırlar. Bu okulu tercih eden ve 16 yaştan küçük öğrenciler için ayrıca koruyucu aile programına dahil olmak zorundadır.

Özel Yatılı Liseler:  Bu okullarda kampüs eğitimi tercih edenler için çok iyi bir seçenektir. Öğrenci okulla aynı kampüs konaklama yapar

GCSE Eğitimi:

Öğrenciler 13-14 yaşından itibaren İngiltere lise eğitim sisteminin ilk aşaması olan  (GCSE) programına başlarlar. İngiltere’deki zorunlu eğitimde ilk ve en önemli aşamadır ve öğrenciler zorunlu ve seçmeli dersleri olacaktır.  GCSE programında İngilizce, Matematik ve Fen derslerini almak zorunludur. Seçmeli derslerini de ilgi alanlarına göre seçmelidir. Burada ilgi alanları belirginleşen öğrenci aslında Üniversite de okuyacağı bölümü de  şekillendiren bir sistemdir. Burada öğrencilerin yetenekleri, ilgileri ve akademik özellikleri ortaya çıkmaktadır

İngiltere de liseye birinci sınıf ta başlayan öğrenci iki yıl süresince bu programı okur ve bitiminde merkezi sınava girerek lise zorunlu kısmını tamamlayarak diplomasını alır hem de üniversite başvurusunda da kullanacağı ilk akademik diplomasını alır. Gireceği ve sınav kaydı olacak derslere ana dilinden de alarak ilave bir skorda elde ederler.

İngiltere de Lise ikinci sınıfta gelen öğrenci ise IGSCE dediğimiz uluslararası  öğrencilere özel olan programı bir yılda tamamlar. Veya Öğrenci iki yıl okumuş olsa da bu programdan faydalanabilir. Bu programda sorumlu olduğu ders sadece zorunlu olan derslerden olacaktır.

GSCE den sonra öğrencinin yaşına göre karşısına 2 seçenek çıkar

A Level 2 yıllık bir program veya Foundation yaparak eğer yaşı uygunsa ve İngiltere de üniversite planlıyorsa gitmek istediği bölüm ve üniversiteye göre Foundation seçerek 3 yılda liseden mezun olabilir.

Bu programı seçmesine rağmen A level isteyen bir üniversite veya bölüme fikrini değiştirdiği taktirde son yıl 1 yıllık fast Track A level yaparak kariyer hedefini gerçekleştirebilir

Veya

2 yıllık A level programını okuyarak aynı zamanda Oxbridge programı alarak İngiltere’nin en önemli üniversitelerine girme avantajı bulurlar

A Level Eğitimi:

Tüm dersler daha akademik bir şekilde işlenir ve bu yüzden GCSE’ye kıyasla derslerin işlenişi ve içeriği daha farklıdır. GSCE de öğrencinin ilgisi ve yetenekleri ve üniversite rotasına uygun 3 veya en fazla 4 ders alabilirler. Kendi ana dilinden de sınav alarak bunu 5 e çıkartabilir. Veya örneğin mühendislik veya ekonomi alacaksa ikinci sınıfta ileri matematik alarak şansını arttırabilir

A-Level aşamasına geçildiğinde üniversitede okuyacağınız bölümle alakalı dersler alırsınız. A-Level dersleri özenle seçilmelidir, çünkü üniversitede okunacak bölüme bu derslerle başvurulacaktır. Tüm üniversiteler bölümlere göre istenen A level sonuçlarını giriş koşullarında belirtmektedir o sebeple alan mutlaka belirlenir bölüm değişse bile alan aynı kalmalıdır.

Tıp, Veterinerlik ya da Diş Hekimliği gibi sağlık alanında  üniversiteler A-Level sonuçları dışında BMAT, UKCAT veya ikisini birden isteyen üniversitelerde bulunmaktadır. Veya sadece birini isteyen veya hiç sınav istemeden sadece mülakat yapan uluslararası okul seçenekleri de vardır. Tıp düşünen öğrencilerimiz öncelikle tavsiyemiz hedef okullar belirlenmesi ve bu kısa sürede alınması gereken sınavlarda odaklanacakları takvimi çıkartmak olacaktır.

Eğer öğrenci üniversitede hangi bölümü seçeceğine karar vermemişse ve emin değilse üniversitelerin genellikle çoğu bölüm için istediği ortak derslerden alarak birçok bölüm için şanslarını artırabilirler.

1 yıllık fast track A level için giriş koşulları İngilizce seviyesi daha yüksek olmalıdır. Türkiye de minimum 11 sınıfı bitirmiş olmak veya lise mezuniyet şartı ile okunabilir.

Türkiye de okuduğunuz sınıf, İngilizce seviyesi, hedeflediğiniz üniversite veya bölüme göre aslında hangi programlara uygun olduğunuz ve seçenekleriniz belirleyici olacaktır. Hedeflerinize sizi taşıyacak okul belirlemesini tamamen bunlara göre yapmaktayız

A level da tercih ettiğiniz 1 yıl veya 2 yıl programdan sonra aldığınız derslerden merkezi sınava girerek sınav sonuçlarınızı alırsınız

EDUMAP olarak biz bu noktada danışmanlık vererek hedef ve kariyer planlamanızı yapmanıza yardımcı olur

İngiltere de tıp eğitimi veya en iyi üniversiteler için özel danışmanlık ve uzmanlık gerektiren hedefleriniz için EDUMAP bu süreçte yapılacakları adım adım birlikte planlayarak her aşamasında kariyer danışmanlığımız devam etmektedir.

IB Eğitimi:

GSCE eğitiminden sonraki diğer seçenekte IB programına devam etmektir.

Uluslararası Bakalorya Eğitimi iki sene sürer ve öğrenciler sonunda sınava girerek IB puanlarını alırlar.

EDUMAP olarak İngiltere de lise eğitimini planlamak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. İngiltere de çok seçenekte ve en iyi okulların resmi temsilcisi olduğumuz için bu konuda en iyi tercihleri değerlendirip birlikte planlamak için bizimle iletişime geçebilirsiniz

EduMap Yurtdışı Eğitim Danışmanlık ve Kariyer Merkezi olarak biz size nasıl destek olabiliriz?

 • Öğrencimiz ve ailesi ile yapacağımız ilk görüşmede istenilen lise/hazırlık programı ve bu program için gerekli yeterlilik düzeyini belirliyoruz. Ülke, şehir ve program seçeneklerine eğitim süresini, konaklamayı, ders programı ve tüm eğitim planlamasını yapıyoruz.
 • Öğrenciler lise veya hazırlıktan sonra üniversiteye yurt dışında devam edecekse, üniversite tercihlerinin netleşmesi konusunda destek oluyor, tercih edilen üniversitelere göre gerekli evrakların düzenlenmesinde yardımcı oluyoruz. Bütün gerekli evrakların düzenlenmesinin ardından tercih edilen üniversitelere başvurunuzu yapıyoruz. Lise/kolej ve üniversite ile öğrenci arasındaki tüm iletişimi yürütüyoruz.
 • Öğrencimizin dil skoru yeterli değilse program öncesinde alınabilecek dil eğitimi seçeneklerini görüşüyor ve gerekli eğitim düzenlemelerini yapıyoruz.
 • Öğrencimizin tüm vize başvuru işlemleri uzman danışmanlarımız tarafından organize ediliyor ve vize alınması için gereken en uygun dosyayı hazırlamanıza yardımcı oluyoruz. Mülakat gerektiren bir vize süreci ise mülakata beraber hazırlanıyor, ön mülakat aşamasını beraber yapıyoruz.
 • Vize başvurusu onaylandıktan sonra planlanan gidiş tarihine göre konaklama, uçak bileti, havaalanı transfer ve seyahat sigortasını yapıyoruz.
 • Gidiş tarihinize göre öğrencimizin gideceği ülke, şehir ve uçuş organizasyonu ile ilgili oryantasyon yapıyoruz.

Program süresince ve sonrasında öğrencimiz ve ailesi ile iletişimimizi koparmıyor, desteğimize devam ediyoruz. Lise programımızda öğrencilerimizi temsilcilerimiz düzenli olarak aramaktadır ve her ülke de lise için danışmanımız bulunmaktadır.

EDUMAP olarak anlaşmalı olduğumuz tüm Lise, Üniversite, Master, Pre-Master, College, Dil Okulu, Yaz Okulu, Akademik yaz okulu, Pathway, Oxbridge, Foundation, A level, GCSE, IB, İnternational year zero, İnternational year one, international year two, programlarının tümünde ücretsiz danışmanlık hizmeti sunuyoruz.