Almanya’da Üniversite Eğitimi

Almanya, eğitim kalitesi ve teknik bölümlerdeki başarısı ile üniversite için tercih edilebilecek ülkelerden birisidir. Almanya’da eğitim dili Almancadır ancak bazı bölümlerde İngilizce seçeneği de bulunmaktadır. Almanya, öğrencilerden Almanca seviyesini kanıtlayabilmek için TestDaf sınavı skoru ister. Bu skor en az C1 düzeyinde olmalıdır. Üniversiteye kabul aşamasında B2 ile başlayıp kesin kabule kadar TestDaf skoru verilebilmektedir. Dil seviyesi yeterli olmayan ancak belirli bir temeli olan öğrenciler için Almanya’da dil eğitimi alma şansı vardır. Almanya’da dil eğitimi alarak öğrenciler TestDaf sınavına hazırlanırlar ve yeterli skoru aldıklarında bütün koşulları karşılıyorlarsa kesin kabullerini almış olurlar.

Almanya’da İngilizce eğitimi için IELTS/TOEFL sınavlarından birinden bölümünüzün istediği skoru almanız yeterlidir. Bazı üniversiteler öğrencilere, eğitim dilleri İngilizce dahi olsa program süresince üniversite içerisinde Almanca dil kursu vermektedir. Bu da öğrencilerin mezun olduklarında 2 dil konuşarak mezun olmalarına destek olur. 

Almanya, lise mezunu öğrencilerin okuyacakları bölümü Türkiye’de kazanmalarını ister. Bu sebeple Almanya düşünen öğrencilerin ÖSS sınavında yeterli puanı alarak Almanya’da okuyacakları bölümü veya benzerini 4 yıllık olarak Türkiye’de kazanması gerekmektedir. 

Almanya’da lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir. Almanya’da mezun olan öğrencilere, program bitiminde 1 yıl çalışma ve iş arama izni verilir. Öğrenciler bu sayede mezun olduklarında büyük firmalara iş başvurusu yapma şansı bulurlar. 

Başvuru için gerekli belgeler;

  1. Pasaport
  2. Lise Diploması
  3. Lise Transkripti (Not Dökümü)
  4. ÖSYM Yerleşti Belgesi
  5. İki adet akademik referans mektubu
  6. Niyet Mektubu
  7. Yeterli dil skoru
  8. CV
  9. Design bölümü ise portfolyo

Almanya’da konaklama için öğrenci yurtları veya öğrenci evleri tercih edilmektedir. Öğrenciler çoğunlukla öğrenci yurtlarını tercih ederler. Öğrenci yurtlarında fiyatlar okula yakınlık, odada kişi sayısı ve lokasyona göre değişiklik göstermektedir. Öğrenci evleri ise fiyat olarak yurtlara göre biraz daha yüksek, lokasyon ve evin tipine göre seçenekler çok fazladır.

EDUMAP olarak anlaşmalı olduğumuz tüm Lise, Üniversite, Master, Pre-Master, College, Sertifika, Diploma, Dil Okulu, Yaz Okulu, Akademik yaz okulu, Pathway, Oxbridge, Foundation, A level, GCSE, IB, İnternational year one, programlarının tümünde ücretsiz danışmanlık hizmeti sunuyoruz.