Amerıka’da Üniversite Eğitimi

Amerika, eğitim kalitesiyle ve uluslararası öğrenci çeşitliliği ile eğitim için popüler ülkelerden birisidir. 

Türkiye’de lise eğitimini bitiren öğrenciler üniversitelerin gerekli koşullarını sağladıklarında eğitimlerine başlayabilirler. Amerika’da lisans eğitimi 4 yıl sürer. Öğrenciler direk 4 yıllık bir programa başlayabilir veya 2 yıllık bir okula kayıt yaptırdıktan sonra aldıkları krediler ile 4 senelik programlara geçebilirler.Amerika’da 4500’ü aşkın üniversite bulunmaktadır.Her üniversitenin değerlendirme koşulu farklıdır. Her okulun farklı başvuru süreci ve başvuru tarihi vardır. 

Amerika’da üniversiteler dünyaca tanınmakta ve sıralamada ilk 1000 içerisinde çok fazla üniversiteyi içinde barındırmaktadır. Öğrenciler üniversitede eğitim alırken aynı zamanda sosyal anlamda da  fazlasıyla aktif bir süreç geçireceklerdir. Üniversite bünyesinde sunulan birçok sosyal kulüp ve aktivite öğrencilere sosyal anlamda destek sağlamaktadır. 

Amerika’da lisans eğitiminde devlet üniversiteleri veya özel üniversiteler tercih edilebilir. Özel üniversitelerin program ücretleri devlet üniversitlerine göre daha yüksektir. Lisans programlarında üniversiteler SAT,ACT gibi sınavlardan yeterli skor isteyebilirler. 

IELTS ve TOEFL gibi uluslararası geçerlilik sağlayan sınavlardan yeterli puanın alınması durumunda,öğrenci not ortalaması koşulunu da sağlıyorsa tercih ettiği bölümden kabul alma şansı yüksektir. İngilizce’de yeterli puanı alamamış öğrenciler için üniversite bünyesinde veya özel dil okullarında eğitim alma şansı vardır. Bazı dil okullarının üniversiteler ile özel anlaşmaları olup,dil eğitimindeki seviye ile geçiş şansı sunulmaktadır. Bu programlara pathway adı verilmiştir.

Başvuru için gerekli belgeler;

 1. Pasaport
 2. Lise Diploması
 3. Lise Transkripti (Not Dökümü)
 4. 2 adet öğretmenlerden alınmış referans mektubu
 5. SAT/ACT gibi sınav puanları
 6. IELTS/TOEFL dil belgesi
 7. Niyet Mektubu

Amerika’da uluslararası öğrencilerin eğitim alırken haftalık 20 saatlik çalışma izni hakkı vardır. Bazı üniversiteler bu süreyi eğitim içerisinde staj olanağı gibi sunmaktadır. Üniversitelerin bazıları eğitim sürecinde üniversite içerisinde düzenledikleri kariyer fuarları ile öğrencilerin sektörden firmaların temsilcileriyle iletişim kurmasına olanak sağlamaktadır. Ayrıca üniversitelerin içerisinde bulunan kariyer merkezleri öğrencilerin iş görüşmelerindeki karşılaşabileceği durumlar hakkında bilgi vermekte ve  güncel iş olanakları konusunda yönlendirmelerde bulunmaktadır.

Üniversitelerin birçoğu kampüs içerisinde yurt imkanı sunmaktadır. Yurtlarda odalar genellikle tek veya iki kişiliktir. Ortak alanların kullanımı, yurt kuralları ve odalardaki kişi sayıları yurtlara göre farklılık göstermektedir. Üniversitelerin içerisinde bulunan konaklama ofisleri kampüs içi yurt ve kampüs dışı konaklamalarda da destek olmaktadır. 

Edumap Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak biz size nasıl destek olabiliriz?

 • Öğrencimiz ve ailesi ile yapacağımız ilk görüşmede istenilen program ve bu program için gerekli yeterlilik düzeyini belirliyoruz. Ülke, üniversite ve burs seçeneklerini görüşüyoruz.
 • Üniversite tercihlerinin netleşmesi konusunda destek oluyor, tercih edilen üniversitelere göre gerekli evrakların düzenlenmesinde yardımcı oluyoruz. Bütün gerekli evrakların düzenlenmesinin ardından tercih edilen üniversitelere başvurunuzu yapıyoruz. Üniversite ile öğrenci arasındaki tüm iletişimi yürütüyoruz.
 • Öğrencimizin dil skoru yeterli değilse program öncesinde alınabilecek dil eğitimi seçeneklerini görüşüyor ve gerekli eğitim düzenlemelerini yapıyoruz.
 • Şartlı kabul alınması durumunda gerekli şartları yerine getirmek için yapılabilecekleri kararlaştırıyoruz. 
 • Öğrencimizin tüm vize başvuru işlemleri uzman danışmanlarımız tarafından organize ediliyor ve vize alınması için gereken en uygun dosyayı hazırlamanıza yardımcı oluyoruz. Mülakat gerektiren bir vize süreci ise mülakata beraber hazırlanıyor, ön mülakat aşamasını beraber yapıyoruz.
 • Vize başvurusu onaylandıktan sonra planlanan gidiş tarihine göre konaklama, uçak bileti, havaalanı transfer ve seyahat sigortasını yapıyoruz.
 • Gidiş tarihinize göre öğrencimizin gideceği ülke, şehir ve uçuş organizasyonu ile ilgili oryantasyon yapıyoruz.

Program süresince ve sonrasında öğrencimiz ve ailesi ile iletişimimizi koparmıyor, desteğimize devam ediyoruz. Yurtdışında bulunan süre boyunca ulaşılabilecek 7/24 destek sunan bir numara veriyor, acil durumlarda tüm desteğimizi sunuyoruz.

EDUMAP olarak anlaşmalı olduğumuz tüm üniversite programlarında ve dil okulu, pathway, Oxbridge , foundation, A Level, International Year One, pre-master programlarının tümünde ücretsiz danışmanlık hizmeti sunuyoruz.