Avustralya’da Üniversite Eğitimi

Avustralya doğal güzellikleri ve eğitim kalitesi ile lisans eğitiminde tercih edilebilecek en iyi ülkelerden birisidir. Birbirinden güzel plajları,sıcakkanlı insanlar olmaları ve en güvenli ülkelerden birisi olması sebebiyle lisans eğitimini yurt dışında almak isteyen öğrenciler için çok iyi bir seçenektir.

Avustralya,dil okulu ve üniversite eğitimi süresinde haftalık 20 saatlik çalışma izni vermektedir. Özellikle dil seviyesi yeterli olmayan öğrenciler Avustralya’da lisans eğitimlerine başlamadan önce dil okuluna giderek dil seviyelerini geliştirirken çalışma şansı bulabilirler. Avustralya lisans eğitimi almış öğrencilere program bitiminde 1 yıllık bir çalışma izni vermektedir.

Avustralya’da üniversitelere kabul şartları seçilen bölüme göre değişkenlik göstermektedir. Program süreleri 3 ila 5 yıldır. Bazı üniversiteler İngiltere’de olduğu gibi foundation (hazırlık) veya A level eğitimi istemektedir. Avustralya’daki tüm üniversiteler YÖK tarafından tanınmaktadır.

Başvuru için gerekli belgeler;

  1. Pasaport
  2. Lise Diploması
  3. Lise Transkripti (Not Dökümü)
  4. İki adet akademik referans mektubu
  5. Niyet Mektubu
  6. Yeterli dil skoru
  7. CV
  8. Design bölümü ise portfolyo

Avustralya’da konaklama kampüs içi yurtlar,özel yurtlar ve öğrenci evleri olarak 3’e ayrılmaktadır.Kampüs içi yurtlar öğrenciler tarafından en çok tercih edilen konaklamalardır ve odalardaki kişi sayısı isteğe göre değişkenlik göstermektedir. Özel yurtlar üniversiteye genellikle toplu taşıma mesafesinde olan,tercihe göre oda içerisinde özel banyo da bulunan konaklamalardır. En çok tercih edilen konaklama seçeneği olan öğrenci evleri ise öğrencinin isteğine göre ayarlanmakta olan,yurtlara göre daha özgür olan konaklama seçeneğidir. Öğrenciler bu konaklama tipinde dilerse tek kişi olarak dilerse yabancı arkadaşları ile konaklayabilir.