İngiltere’de Üniversite Eğitimi

İngiltere üniversiteleri dünya çapında kendini kanıtlamış üniversitelerdir. Uluslararası öğrenci yoğunluğu fazla olan ülkelerden biri olan İngiltere’de üniversite eğitimi genel olarak 3 yıl sürmektedir. Tıp, eczacılık, diş hekimliği ve mimarlık gibi bölümlerde bu süre daha da uzamaktadır. Eğitim dönemi Eylül-Ekim arasında başlamaktadır. Bazı bölümlerin Ocak-Şubat başlangıçları da bulunmaktadır. 

Türk öğrencilerin İngiltere’de hedefledikleri üniversite giriş koşullarına göre veya özel bir bölüm tıp, sağlık alanındaki bazı bölümler vb giriş koşullarında istenen hazırlık programlarından uygun olanı tercih ederek başlaması gerekmektedir. Hazırlık programları hakkında detaylı bilgi için lütfen İngiltere hazırlık sayfamıza bakınız 

Hazırlık eğitimi üniversitelerin kendi bünyelerinde veya bazı özel kolejlerde verilmektedir. Orta üstü bir İngilizce seviyesi yeterli olmaktadır.

İngiltere’deki üniversitelere girişte istenen evraklar :

 1. Lise Diploması
 2. Lise Transkripti (Not dökümü)
 3. İki adet akademik referans mektubu
 4. Niyet Mektubu
 5. Yeterli dil skoru

UCAS (Universities & Colleges Admissions Service):

UCAS üniversite ve kolejin başvuru ve yerleştirme sevisidir. UCAS başvurularında öğrencilerin 5 üniversite başvurusu hakkı vardır. İngiltere’nin güçlü okullarına (Oxford Üniversitesi, Cambridge Üniversitesi gibi) başvurmak isteyen öğrenciler için 15 Ekim program başvurularının son tarihidir. Eylül-Ekim ayında başlangıcı bulunan diğer üniversiteler için ise ocak ayı son tarih olmakla birlikte, başvuruların sonbahar döneminde tamamlanması daha uygundur.

İngiltere’de Yıllık Eğitim Ücretleri:

İngiltere’de yıllık eğitim ücretleri üniversiteden üniversiteye değişir. Ortalama eğitim maliyetleri alanlara göre aşağıdaki gibidir.

Sosyal Bilimler ve Sanat: 10.000-15.000 GBP
Fen ve Teknik Bilimler: 10.000- 25.000 GBP
Tıp, Diş Hekimliği ve Veterinerlik: £15.000-33..000 GBP 

İngiltere’de Konaklama ve Yaşam Maliyetleri şehirden şehre değişiklik göstermektedir 

İngiltere’de Çalışma İzni:
İngiltere’de lisans eğitimi alan öğrenciler eğitim hayatları süresince haftada part-time 20 saat çalışma iznine sahiptirler. Mezuniyet sonrası 2021 yılından itibaren 2 yıl olarak güncellenmiş olup bir çok öğrenci için İngiltere tercih sebebi olmuştur.

İngiltere’de üniversite başvuruları konusunda tecrübeli danışmanlarımızdan destek almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

EduMap Yurtdışı Eğitim Danışmanlık ve Kariyer Merkezi olarak biz size nasıl destek olabiliriz?

 • Öğrencimiz ve ailesi ile yapacağımız ilk görüşmede istenilen program ve bu program için gerekli yeterlilik düzeyini belirliyoruz. Ülke, üniversite ve burs seçeneklerini görüşüyoruz.
 • Üniversite tercihlerinin netleşmesi konusunda destek oluyor, tercih edilen üniversitelere göre gerekli evrakların düzenlenmesinde yardımcı oluyoruz. Bütün gerekli evrakların düzenlenmesinin ardından tercih edilen üniversitelere başvurunuzu yapıyoruz. Üniversite ile öğrenci arasındaki tüm iletişimi yürütüyoruz.
 • Öğrencimizin dil skoru yeterli değilse program öncesinde alınabilecek dil eğitimi seçeneklerini görüşüyor ve gerekli eğitim düzenlemelerini yapıyoruz.
 • Şartlı kabul alınması durumunda gerekli şartları yerine getirmek için yapılabilecekleri kararlaştırıyoruz.
 • Öğrencimizin tüm vize başvuru işlemleri uzman danışmanlarımız tarafından organize ediliyor ve vize alınması için gereken en uygun dosyayı hazırlamanıza yardımcı oluyoruz. Mülakat gerektiren bir vize süreci ise mülakata beraber hazırlanıyor, ön mülakat aşamasını beraber yapıyoruz.
 • Vize başvurusu onaylandıktan sonra planlanan gidiş tarihine göre konaklama, uçak bileti, havaalanı transfer ve seyahat sigortasını yapıyoruz.
 • Gidiş tarihinize göre öğrencimizin gideceği ülke, şehir ve uçuş organizasyonu ile ilgili oryantasyon yapıyoruz.
 • Program süresince ve sonrasında öğrencimiz ve ailesi ile iletişimimizi koparmıyor, desteğimize devam ediyoruz. Yurtdışında bulunulan süre boyunca ulaşılabileceği irtibat telefonlarını veriyoruz. Yurt dışındaki ofis ve temsilciliklerimizle de her zaman yanında oluyoruz

EDUMAP olarak anlaşmalı olduğumuz tüm Lise, Üniversite, Master, Pre-Master, College, Sertifika, Diploma, Dil Okulu, Yaz Okulu, Akademik yaz okulu, Pathway, Oxbridge, Foundation, A level, GCSE, IB, İnternational year one, programlarının tümünde ücretsiz danışmanlık hizmeti sunuyoruz.