İRLANDA'DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ İrlanda'da Üniversiteleri ve Fiyatları Hakkında Bilgiler

İrlanda Üniversite

Öğrencilerin kendilerini geliştirmeleri için en büyük adımlardan bir tanesi olan yurtdışında üniversite okumak, öğrencilerin hem farklı kültürde eğitim alması açısından hem de dilini geliştirmesi için oldukça avantajlı yollardan bir tanesidir. Konfor alanından ne kadar erken çıkarsa öğrenciler kendilerini geliştirmeleri için o kadar uzun vakte sahip olabilmektedir. Bu nedenle yurtdışında üniversite okumak öğrencileri her alanda geliştiren unsurlardan bir tanesidir.

İrlanda sahip olduğu kaliteli eğitim sistemi ile kendinden söz ettirirken aynı zamanda dünyanın en yaşanılabilir ülkelerinden bir tanesi olması ve suçluluk oranlarının düşük olması ile birlikte üniversiteyi yurtdışında okumak isteyen öğrenciler için en iyi seçeneklerden bir tanesidir.

İrlanda’nın bünyesinde çok fazla üniversite olmamasına rağmen sahip olduğu üniversiteler ile dünyanın en iyi üniversiteleri arasına girmektedir. Bu sayede öğrencilerin eğitim aldıkları süre boyunca kendilerini akademik olarak geliştirebilecekleri pek çok imkâna sahip olabilmektedirler.

İrlanda’daki üniversiteler devlet üniversiteleri ve özel üniversiteler olmak üzere 2 farklı seçenek bulunmaktadır. Bu nedenle öğrenciler üniversite ve bölümü seçerken başvuru sürecinde üniversitelerin istedikleri yetkinliklere ve koşullara uygun olacak şekilde başvurmaları önerilmektedir.

İrlanda’da lisans eğitimleri genel olarak 3 yıl sürmektedir. Bununla birlikte tıp, mimarlık, diş hekimliği gibi bölümlerde okumak isteyen öğrenciler diğerlerinden farklı olarak 4 yıl veya daha fazla bir eğitim sürecine sahip olabilmektedir.

İrlanda’da üniversite okumak için en çok tercih edilen bölümlerin başında işletme ve yazılım bölümleri bulunmaktadır. Bunun en büyük sebebi Avrupa’nın Silikon Vadisi olarak bilinen bölgenin İrlanda’nın sınırları içerisinde bulunmasıdır.

Üniversiteliler için İrlanda’da Yaşam

İrlanda’nın yaşam masrafları gidilen şehre göre farklılık gösterebilmektedir. Genel olarak herkese hitap edebilen bir yaşam standartı olması öğrencilerin üniversite için İrlanda’yı seçmelerindeki sebeplerden bir tanesi olabilmektedir.

Diğer çoğu ülkeden farklı olarak İrlanda’nın trafiğinin soldan akıyor olması birçok öğrenciye başta farklı gelse de sonrasında kolaylıkla adapte olunabilmektedir.

İrlanda’da toplu taşıma olanakları oldukça gelişmiştir. Bu sayede öğrenciler şehir içi veya şehirlerarasında bir noktadan diğer bir noktaya gitmek isterse tren veya otobüs seçeneklerini seçerek kolaylıkla ulaşım sağlayabilmektedir. Üniversite öğrencileri için avantajlı olan noktalardan bir tanesi de ülkede genel olarak bisiklet kullanımı yaygındır ve bu sayede öğrenciler bisiklet kiralayarak hem daha sağlıklı hem de daha az maliyetli olan bu yöntemi seçebilmektedirler.

İrlanda’da Üniversite Konaklama Seçenekleri

İrlanda’da üniversite eğitim alacak olan öğrenciler için çeşitli konaklama imkânı bulunmaktadır. Bunlardan en çok tercih edilenler arasında öğrenci yurtları ve kiralık evler bulunmaktadır.

1.Öğrenci yurtları

Okulun yakınlarında ya da kampüs içerisinde bulunan yurtlar sayesinde öğrenciler eğitim aldıkları süre boyunca zorluk yaşamadan dünyanın çeşitli yerlerinden gelmiş diğer öğrencilerle birlikte kalabilmektedir.

2.Kiralık Ev

Yurtdışında üniversite eğitimi alan öğrencilerin tercih ettiği diğer bir seçenek olan kiralık evler öğrencinin tamamen kendi finansal durumuna göre çeşitlilik göstermektedir. Bu sayede öğrenciler gittikleri ülkede kendi evinde gibi hissedebilmektedir.

İrlanda’da Üniversite İçin Vize

İrlanda’da üniversite okuyacak olan öğrencilerin kalacakları süreyi kapsayacak şekilde D Tipi Vizeye başvurması gerekmektedir.

İrlanda’da Üniversite Okuyan Öğrenciler için Çalışma İzni

İrlanda’da üniversite okuyan öğrenciler okudukları süreç boyunca part-time çalışabilme imkânına sahiptirler.

Okulunu bitirmiş kişilerin bitirdikleri bölüme bağlı olarak çalışma izni süreleri değişebilmektedir. Buna rağmen öğrencilere okul bitiminden sonra 6 ay ile 1 yıl arası değişen bir iş arama süreci sağlanmaktadır.

 

 

İRLANDA'DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ ALABİLECEĞİNİZ PATHWAY PROGRAMLARI

Yabancı dil seviyenizi biliyor musunuz?