İrlanda’da Üniversite Eğitimi

İrlanda, eğitim için tercih edilebilecek en iyi ülkelerden biridir. İşletme ve IT sektöründe son dönemlerde oldukça popüler olmuştur. İrlanda’da lisans eğitim süresi genellikle 3, bazı bölümler için 4 senedir.

İrlanda, Google, Facebook, Linkedn gibi birçok büyük firmanın bulunduğu bir ülkedir ve işsizlik oranı oldukça düşük olduğu için uygun bir programdan iyi bir derece ile mezun olmuş bir öğrencinin bu firmalara girme şansı vardır. 

İrlanda öğrencilere program süresince haftalık 20 saat part-time çalışma izni vermektedir. Okul tatillerinde full-time çalışma izni vardır. Mezuniyet sonrası verilen çalışma yılı kayıt olduğunuz programın Level seviyesine göre değiştiği için bunu başvuru öncesinde detaylı bilgilendirme yapılmaktadır. Çalışma iznini ayrıca dil eğitimi süresince de verdiğinden dolayı, tercih ettiği lisans programına yerleşmek isteyen ancak dil eğitimine ihtiyaç duyan öğrenciler için çok iyi bir alternatif olmaktadır. Lisans yaptıktan sonra 6 aydan 1 seneye kadar iş arama hakkı sunulmaktadır.

İrlanda’da lisansa girişte istenen evraklar;

 1. Pasaport
 2. Lise Diploması
 3. Lise Transkripti (Not dökümü)
 4. İki adet akademik referans mektubu
 5. Niyet Mektubu
 6. Yeterli dil skoru
 7. CV
 8. Design bölümü ise portfolyo

İrlanda’da Konaklama

İrlanda’da lisans yaparken konaklama için okul yurdu veya özel yurtlar tercih edilmektedir. Öğrenci evi seçeneği konaklama harcamalarını düşürmek için bir alternatif olmaktadır. Özel yurtlar genellikle okula toplu taşıma mesafesinde bulunan, 1-4 kişilik odaları bulunan konaklamalardır. Üniversite yurtları okula daha yakın mesafede olan genellikle 1-2 kişilik odaları bulunan yurtlardır. Öğrenci evleri ise öğrencilerin tercihine göre okula yakın veya toplu taşıma mesafesinde olmaktadır. Genellikle ortak mutfak ve banyosu bulunur.

İrlanda’daki lisans programlarımız ve burs imkanları ile ilgili danışmanlarımızdan bilgi almak için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

EduMap Yurtdışı Eğitim Danışmanlık ve Kariyer Merkezi olarak biz size nasıl destek olabiliriz?

 • Öğrencimiz ve ailesi ile yapacağımız ilk görüşmede istenilen program ve bu program için gerekli yeterlilik düzeyini belirliyoruz. Ülke, üniversite ve burs seçeneklerini görüşüyoruz.
 • Üniversite tercihlerinin netleşmesi konusunda destek oluyor, tercih edilen üniversitelere göre gerekli evrakların düzenlenmesinde yardımcı oluyoruz. Bütün gerekli evrakların düzenlenmesinin ardından tercih edilen üniversitelere başvurunuzu yapıyoruz. Üniversite ile öğrenci arasındaki tüm iletişimi yürütüyoruz.
 • Öğrencimizin dil skoru yeterli değilse program öncesinde alınabilecek dil eğitimi seçeneklerini görüşüyor ve gerekli eğitim düzenlemelerini yapıyoruz.
 • Şartlı kabul alınması durumunda gerekli şartları yerine getirmek için yapılabilecekleri kararlaştırıyoruz.
 • Öğrencimizin tüm vize başvuru işlemleri uzman danışmanlarımız tarafından organize ediliyor ve vize alınması için gereken en uygun dosyayı hazırlamanıza yardımcı oluyoruz. Mülakat gerektiren bir vize süreci ise mülakata beraber hazırlanıyor, ön mülakat aşamasını beraber yapıyoruz.
 • Vize başvurusu onaylandıktan sonra planlanan gidiş tarihine göre konaklama, uçak bileti, havaalanı transfer ve seyahat sigortasını yapıyoruz.
 • Gidiş tarihinize göre öğrencimizin gideceği ülke, şehir ve uçuş organizasyonu ile ilgili oryantasyon yapıyoruz.
 • Program süresince ve sonrasında öğrencimiz ve ailesi ile iletişimimizi koparmıyor, desteğimize devam ediyoruz. Yurtdışında bulunulan süre boyunca ulaşılabileceği irtibat telefonlarını veriyoruz. Yurt dışındaki ofis ve temsilciliklerimizle de her zaman yanında oluyoruz

EDUMAP olarak anlaşmalı olduğumuz tüm Lise, Üniversite, Master, Pre-Master, College, Sertifika, Diploma, Dil Okulu, Yaz Okulu, Akademik yaz okulu, Pathway, Oxbridge, Foundation, A level, GCSE, IB, İnternational year one, programlarının tümünde ücretsiz danışmanlık hizmeti sunuyoruz.