İskoçya’da Üniversite Eğitimi

İskoçya, tarihi, dünyaca ünlü üniversiteleri, cana yakın insanları ve atmosferi ile Türk öğrenciler için lisans eğitiminde çok iyi bir seçenektir. En yüksek öğrenci memnuniyeti oranına sahip İskoçya, içerisinde 15 tane üniversiteyi barındırmaktadır. Mezunları gerek İskoçya gerek ise İngiltere’de iş bulma şansına sahiptir.

İskoçya kabul aşamasında İngiltere ile benzerlik göstermektedir. İskoçya da İngiltere den farklı olan lisan eğitim süresi birçok okul ve bölümde 4 yıl sürmektedir. Hazırlık programı almak isteyen öğrenciler bu  eğitimi üniversitelerin kendi bünyelerinde veya bazı özel kolejlerde alabilirler. İngiltere’de ve İskoçya’da okunan hazırlık programları kendi içlerinde geçerli olacağı için seçenekleri daha fazladır. İskoçya’da lisans eğitimi ücretleri üniversiteye göre değişkenlik göstermektedir. İskoçya’da üniversite okuyabilmek için sunulan burs olanakları da fazladır.

İskoçya’da lisans eğitimini bitirmiş öğrencilere aynı İngiltere de olduğu gibi 2 seneye kadar çalışma izni sunulmaktadır.

İskoçya’da lisansa girişte istenen evraklar;

 1. Pasaport
 2. Lise Diploması
 3. Lise Transkripti (Not dökümü)
 4. İki adet akademik referans mektubu
 5. Niyet Mektubu
 6. Yeterli dil skoru
 7. CV
 8. Design bölümü ise portfolyo

İskoç üniversiteleri mükemmeliyetçidir ve özellikle araştırmaları ile ünlüdür. Dünyaca ünlü çok sayıda akademisyene rastlamak mümkündür.  Eğitim için belirli bir IELTS/TOEFL skoru istenmektedir. Yeterli skorun sağlanamaması durumunda program öncesinde İskoçya’da dil eğitimi alma şansı sunulmaktadır. Gerek doğal güzellikleri gerekse etkileyici mimarisiyle İskoçya eğitim için eşsiz bir seçenektir. 

İskoçya’da konaklama okul yurtları, özel yurtlar ve öğrenci evleri olarak 3’e ayrılmaktadır. Okul yurtları genellikle okula yürüme mesafesindedir. Özel yurtlar okula toplu taşıma mesafesinde olup kişi sayısı tercihe göre değişmektedir. 

EduMap Yurtdışı Eğitim Danışmanlık ve Kariyer Merkezi olarak biz size nasıl destek olabiliriz?

 • Öğrencimiz ve ailesi ile yapacağımız ilk görüşmede istenilen program ve bu program için gerekli yeterlilik düzeyini belirliyoruz. Ülke, üniversite ve burs seçeneklerini görüşüyoruz.
 • Üniversite tercihlerinin netleşmesi konusunda destek oluyor, tercih edilen üniversitelere göre gerekli evrakların düzenlenmesinde yardımcı oluyoruz. Bütün gerekli evrakların düzenlenmesinin ardından tercih edilen üniversitelere başvurunuzu yapıyoruz. Üniversite ile öğrenci arasındaki tüm iletişimi yürütüyoruz.
 • Öğrencimizin dil skoru yeterli değilse program öncesinde alınabilecek dil eğitimi seçeneklerini görüşüyor ve gerekli eğitim düzenlemelerini yapıyoruz.
 • Şartlı kabul alınması durumunda gerekli şartları yerine getirmek için yapılabilecekleri kararlaştırıyoruz.
 • Öğrencimizin tüm vize başvuru işlemleri uzman danışmanlarımız tarafından organize ediliyor ve vize alınması için gereken en uygun dosyayı hazırlamanıza yardımcı oluyoruz. Mülakat gerektiren bir vize süreci ise mülakata beraber hazırlanıyor, ön mülakat aşamasını beraber yapıyoruz.
 • Vize başvurusu onaylandıktan sonra planlanan gidiş tarihine göre konaklama, uçak bileti, havaalanı transfer ve seyahat sigortasını yapıyoruz.
 • Gidiş tarihinize göre öğrencimizin gideceği ülke, şehir ve uçuş organizasyonu ile ilgili oryantasyon yapıyoruz.
 • Program süresince ve sonrasında öğrencimiz ve ailesi ile iletişimimizi koparmıyor, desteğimize devam ediyoruz. Yurtdışında bulunulan süre boyunca ulaşılabileceği irtibat telefonlarını veriyoruz. Yurt dışındaki ofis ve temsilciliklerimizle de her zaman yanında oluyoruz

EDUMAP olarak anlaşmalı olduğumuz tüm Lise, Üniversite, Master, Pre-Master, College, Sertifika, Diploma, Dil Okulu, Yaz Okulu, Akademik yaz okulu, Pathway, Oxbridge, Foundation, A level, GCSE, IB, İnternational year one, programlarının tümünde ücretsiz danışmanlık hizmeti sunuyoruz.