İtalya’da Üniversite Eğitimi

İtalya’daki üniversiteler özellikle dünya sıralamasında yüksek yere sahiptirler. Özellikle işletme, mimarlık, tıp, mühendislik gibi alanlarda İngilizce olarak verdiği eğitimler ile Türk öğrencilerin son dönemlerde en çok tercih ettiği ülkelerdendir. Eğitimler genellikle 3 yıl sürmekte, tıp ve diş hekimliği gibi bölümler için bu süre daha da uzamaktadır.

İtalya’yı tercih etmeniz için sebepler;

 • Türkiye’ye olan yakınlığı
 • Uluslararası öğrenci yoğunluğunun fazla olması
 • Devlet üniversitelerine giden öğrenciler için ekonomik duruma göre İtalya hükümeti tarafından burs olanağı sağlanması
 • Dünya sıralamasında iyi olan üniversitelerde İngilizce Eğitimi
 • İngilizce Tıp Eğitimi
 • Avrupa ülkesi olması dolayısıyla pek çok farklı ülkeyi gezme şansı
 • İtalya’nın kültürel açıdan zengin bir ülke olması

İtalya’da Üniversitelerin Kabul Şartları

Tercih edilen bölüme göre üniversitelerin kabul şartları değişmektedir. 

Tıp, diş hekimliği, mühendislik ve mimarlık bölümleri için öğrenciler merkezi bir sınava tabi tutulmakta ve sınav sonuçlarına göre üniversiteye yerleşmektedirler. Bu alanlar dışındaki bölümlerde öğrenciler herhangi bir sınava girmeden direk başvuru ile kabul alabilmektedir.  

İtalya’da üniversitelere girişte istenen evraklar :

 1. Pasaport
 2. Lise Diploması
 3. Lise Transkripti (Not dökümü)
 4. İki adet akademik referans mektubu
 5. Niyet Mektubu
 6. Yeterli dil skoru
 7. ÖSYM’nin yaptığı üniversite sınavında barajı geçmiş olduğunuza dair belge

İtalya’da Konaklama ve Yaşam Maliyeti hakkında:

İtalya’da yaşam maliyetleri tercih edilen şehre göre değişmektedir. Konaklama ücretleri genellikle 200-800 € arasında değişmekte, beslenme maliyetleri 250-400 € arasında değişkenlik göstermektedir.

Konaklamalar için genellikle yurtlar veya öğrenci evleri tercih edilmektedir. Üniversitelerin kendi sunduğu yurtlar olmakla beraber, bazı üniversiteler yurt olanağı sunmamaktadır. Bu durumda öğrenciler özel yurtları veya öğrenci evinde kalmayı tercih etmektedirler.

İtalya’da Çalışma İzni:
İtalya’da lisans eğitimi alan öğrenciler oturum izinleriyle birlikte eğitim hayatları süresince haftada part-time 20 saat çalışma iznine sahiptirler.

İtalya üniversite başvuruları konusunda tecrübeli danışmanlarımızdan konaklama, burs, denklik/pre-enrolment ve hazırlık kursları ile ilgili destek almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

EduMap Yurtdışı Eğitim Danışmanlık ve Kariyer Merkezi olarak biz size nasıl destek olabiliriz?

 • Öğrencimiz ve ailesi ile yapacağımız ilk görüşmede istenilen program ve bu program için gerekli yeterlilik düzeyini belirliyoruz. Ülke, üniversite ve burs seçeneklerini görüşüyoruz.
 • Üniversite tercihlerinin netleşmesi konusunda destek oluyor, tercih edilen üniversitelere göre gerekli evrakların düzenlenmesinde yardımcı oluyoruz. Bütün gerekli evrakların düzenlenmesinin ardından tercih edilen üniversitelere başvurunuzu yapıyoruz. Üniversite ile öğrenci arasındaki tüm iletişimi yürütüyoruz.
 • Öğrencimizin dil skoru yeterli değilse program öncesinde alınabilecek dil eğitimi seçeneklerini görüşüyor ve gerekli eğitim düzenlemelerini yapıyoruz.
 • Şartlı kabul alınması durumunda gerekli şartları yerine getirmek için yapılabilecekleri kararlaştırıyoruz.
 • Öğrencimizin tüm vize başvuru işlemleri uzman danışmanlarımız tarafından organize ediliyor ve vize alınması için gereken en uygun dosyayı hazırlamanıza yardımcı oluyoruz. Mülakat gerektiren bir vize süreci ise mülakata beraber hazırlanıyor, ön mülakat aşamasını beraber yapıyoruz.
 • Vize başvurusu onaylandıktan sonra planlanan gidiş tarihine göre konaklama, uçak bileti, havaalanı transfer ve seyahat sigortasını yapıyoruz.
 • Gidiş tarihinize göre öğrencimizin gideceği ülke, şehir ve uçuş organizasyonu ile ilgili oryantasyon yapıyoruz.
 • Program süresince ve sonrasında öğrencimiz ve ailesi ile iletişimimizi koparmıyor, desteğimize devam ediyoruz. Yurtdışında bulunulan süre boyunca ulaşılabileceği irtibat telefonlarını veriyoruz. Yurt dışındaki ofis ve temsilciliklerimizle de her zaman yanında oluyoruz

EDUMAP olarak anlaşmalı olduğumuz tüm Lise, Üniversite, Master, Pre-Master, College, Sertifika, Diploma, Dil Okulu, Yaz Okulu, Akademik yaz okulu, Pathway, Oxbridge, Foundation, A level, GCSE, IB, İnternational year one, programlarının tümünde ücretsiz danışmanlık hizmeti sunuyoruz.