Kanada’da Üniversite Eğitimi

Kanada, güvenli bir ülke olması ve mezuniyetten sonraki iş imkanları ve göçmenlik şansı ile en çok tercih edilen ülkelerin başında gelmektedir. 

Kanada’da kolejler ve üniversiteler olmak üzere kurumlar 2’ye ayrılmaktadır. Kolejler meslek hayatına yönelik programlar sunmaktadır, staj imkanları da olan program seçenekleri çok fazladır.  Program bitiminde üniversite programlarına geçiş şansı da bulunmaktadır. Böyle bir durumda 2 senelik kolej programının ardından 2 senelik üniversite programı alarak hem çift diploma ile mezun olma şansı hem de daha uygun fiyatlı bir eğitim alma şansı sunulmaktadır. Kanada’da kolejler fiyat olarak üniversitelere göre daha uygun programlardır. 

Üniversiteler ve kolejler Vancouver ve Toronto gibi bilinen büyük şehirlerinde bulunmakla beraber daha küçük ve yaşam maliyeti daha uygun şehirlerinde de birçok kolej bulunmaktadır. Üniversiteler daha teorik eğitim sunarken kolejler pratik odaklı eğitimi daha uygun görür. Üniversitelerde eğitim profesörler tarafından verilmekte, kolejlerde ise deneyimli, iş hayatında etkili eğitmenler tarafından verilmektedir.

Kanada hükümeti 1 yıl eğitimden mezun olan öğrencilere 1 yıl, 2 yıllık  öğrenim görmüş öğrencilere program bitince 3 senelik çalışma izni sunmaktadır. Aynı zamanda öğrencilerin eğitim alırken de haftalık 20 saatlik çalışma izni vardır.

Çift dil konuşulan bir ülke olan Kanada’da eğitim için özellikle Quebec bölgesini tercih ederseniz İngilizcenin yanı sıra Fransızca da öğrenme şansı yakalarsınız. 

Mezuniyetten sonra bölümünüz üzerine iş bulma şansınız yüksek olmakla beraber, senelik geliriniz de Kanada’da yaşamak için son derece yeterli olacaktır. İş gücüne ihtiyaç fazlalığından dolayı iş bulmak diğer ülkelere nispeten daha kolaydır. Mezuniyet not ortalaması yüksek, okul süresince işe deneyimi kazanmış öğrencilerin iş bulma şansı yüksektir.

Kanada’da konaklama okul yurtları, özel yurtlar ve öğrenci evi şeklindedir. Yurtlar genellikle tek veya iki kişilik odalardan oluşmakta, yurtların içerisinde birçok sosyalleşebilecekleri alan bulunmaktadır. Ekonomik anlamda daha uygun bir konaklama seçeneği tercih eden öğrenciler arkadaşları ile ev tutarak maliyetleri biraz daha azaltabilirler.

Kanada da üniversite, kolej gibi eğitim seçenekleri sunması, her bütçeye ve ihtiyaca yönelik seçeneklerin çok fazla olması her zaman öğrenciler için en çok tercih edilen ülkeler arasındadır.

Diğer avantajı ise IELTS veya TOEFL olmadan anlaşmalı dil okullarının yeterlilik seviyesine geldiğinde öğrencinin direkt akademik programa başlayabilme imkanıdır.

Kanada da vizesi de programa göre uzayabilme yani Kanada dan başvurma imkanı vardır.

Huzurlu, güvenli, eğitim kalitesi  ve çok uluslu yapısı ile öğrenciler için her zaman tercih sebebi olmaktadır.

EduMap Yurtdışı Eğitim Danışmanlık ve Kariyer Merkezi olarak biz size nasıl destek olabiliriz?

  • Öğrencimiz ve ailesi ile yapacağımız ilk görüşmede istenilen program ve bu program için gerekli yeterlilik düzeyini belirliyoruz. Ülke, üniversite ve burs seçeneklerini görüşüyoruz.
  • Üniversite tercihlerinin netleşmesi konusunda destek oluyor, tercih edilen üniversitelere göre gerekli evrakların düzenlenmesinde yardımcı oluyoruz. Bütün gerekli evrakların düzenlenmesinin ardından tercih edilen üniversitelere başvurunuzu yapıyoruz. Üniversite ile öğrenci arasındaki tüm iletişimi yürütüyoruz.
  • Öğrencimizin dil skoru yeterli değilse program öncesinde alınabilecek dil eğitimi seçeneklerini görüşüyor ve gerekli eğitim düzenlemelerini yapıyoruz.
  • Şartlı kabul alınması durumunda gerekli şartları yerine getirmek için yapılabilecekleri kararlaştırıyoruz.
  • Öğrencimizin tüm vize başvuru işlemleri uzman danışmanlarımız tarafından organize ediliyor ve vize alınması için gereken en uygun dosyayı hazırlamanıza yardımcı oluyoruz. Mülakat gerektiren bir vize süreci ise mülakata beraber hazırlanıyor, ön mülakat aşamasını beraber yapıyoruz.
  • Vize başvurusu onaylandıktan sonra planlanan gidiş tarihine göre konaklama, uçak bileti, havaalanı transfer ve seyahat sigortasını yapıyoruz.
  • Gidiş tarihinize göre öğrencimizin gideceği ülke, şehir ve uçuş organizasyonu ile ilgili oryantasyon yapıyoruz.

Program süresince ve sonrasında öğrencimiz ve ailesi ile iletişimimizi koparmıyor, desteğimize devam ediyoruz. Yurtdışında bulunulan süre boyunca ulaşılabileceği irtibat telefonlarını veriyoruz. Yurt dışındaki ofis ve temsilciliklerimizle de her zaman yanında oluyoruz

EDUMAP olarak anlaşmalı olduğumuz tüm Lise, Üniversite, Master, Pre-Master, College, Sertifika, Diploma, Dil Okulu, Yaz Okulu, Akademik yaz okulu, Pathway, Oxbridge, Foundation, A level, GCSE, IB, İnternational year one, programlarının tümünde ücretsiz danışmanlık hizmeti sunuyoruz.