Hollanda’da Master

Hollanda, birçok yönden uluslararası öğrencilerin eğitim için tercih edebileceği bir ülkedir. Bu faktörlerin en önemlilerinin başında ülkede nüfusun neredeyse tamamı İngilizce konuşmaktadır. Bu sebeple de tercih sebebi olmakta ve yıllardır çok sayıda uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. 

Hollanda eğitim kalitesiyle de önemli bir eğitim merkezi olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkede 10 dan fazla eğitim kurumu dünya sıralamasında ilk 200 içerisindedir. 

Hollanda’da iki temel yükseköğretim kurumu bulunur: Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri (University of Applied Sciences) ve Araştırma Üniversiteleri (Research Universities). Uygulamalı Bilimler üniversiteleri (Hollandaca:hogescholen) daha çok uygulamaya yönelik alanlarda eğitim verirler ve öğrencileri belirli meslekler ve uygulamalı araştırmalar için hazırlarlar.

Hollanda’da master eğitimi iki yıllıktır.

Hollanda’da Avrupa Birliği vatandaşı olmayan öğrenciler için yüksek lisans ücretleri 6,000 ila 10,000€ arasında değişmektedir.

Hollanda’da Konaklama:

Kampüs İçi Yurtlar & Rezidanslar: Üniversite kampüsünün içerisinde yer alan yurtlar ve rezidanslar öğrenciler tarafından en çok tercih edilen konaklama seçeneğidir. Öğrencilere, tek kişilik, iki kişilik, 3-4 kişilik oda seçenekleri sunulmaktadır. Bazı yurtlarda yemek sunulmazken bazılarında sabah ve akşam yemekleri sunulmaktadır.

Özel Yurtlar & Rezidanslar: Üniversite kampüsünün dışında olan bu konaklama seçeneği genellikle okul kampüsüne yürüme ya da kısa bir toplu taşıma mesafesinde konumlanmaktadır. Öğrencilere, tek kişilik, çift kişilik ya da daha fazla öğrenci ile paylaşımlı oda seçenekleri sunulmaktadır. Bazı rezidanslarda öğrencilere stüdyo tipi odalar ve içerisinde özel banyo olan en-suite odalar da sunulmaktadır. 

Öğrenci Evleri: Uluslararası öğrencilerle bir evi paylaşarak konaklama maliyetlerini daha ucuza mal etmek isteyen öğrenciler bu konaklama tipini tercih etmektedir.  

Aile Yanı Konaklama: Ülkenin kültürünü tanıma ve sabah kahvaltı ve akşam yemeği de sağlayabilmesi açısından çokça tercih edilmektedir. Öğrenciler genellikle tek kişilik odalarda kalmaktadırlar. Tercihe göre özel banyolu konaklama seçeneği de seçilebilmektedir.

[learn_press_profile]